Niezwykły pojazd zbudowany z odpadów oraz ideę jego powstania zaprezentowali dziś gimnazjaliści z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska podczas spotkania z zarządem Energa SA. Młodzi konstruktorzy z Pomorza za swoją kreatywność otrzymali tytuł Mistrzów Świata i prestiżową nagrodę Ranatra Fusca w zakończonych niedawno 37. Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA.
W spotkaniu wzięła udział nie tylko zwycięska grupa, ale również trzy inne pomorskie zespoły startujące w światowym finale Odysei Umysłu w USA. Uczestnicy odebrali od Marioli Zmudzińskiej, wiceprezesa Zarządu Energa SA, gratulacje oraz nagrody ufundowane przez spółkę, która wcześniej wsparła wyjazd drużyn na finały do Stanów Zjednoczonych.
Mariola Zmudzińska, wiceprezes Energa SA wręcza nagrody uczestnikom Odysei Umysłu
- Innowacyjność i kreatywność, a także umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami to klucz do sukcesu zarówno w życiu, jak i w biznesie. Współpraca z zespołem, szukanie rozwiązań złożonych problemów, kreatywność i zaangażowanie to cechy najbardziej dzisiaj cenione przez pracodawców, m.in. takich jak Energa. Dlatego wspierać będziemy młodzież w ich twórczym rozwoju – podkreśliła Mariola Zmudzińska, wiceprezes Zarządu Energa SA, gratulując sukcesu uczestnikom tegorocznej edycji Odysei Umysłu.
Budowa zwycięskiego pojazdu
Gdańscy mistrzowie świata z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB najlepiej poradzili sobie z konkursowym zadaniem technicznym „Nowe życie rzeczy”, którego celem było samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu o samowystarczalnym napędzie zdolnego do przewiezienia dwóch członków drużyny oraz wykonania określonych zadań. Zwycięski pojazd został stworzony od podstaw z odpadów i części z recyclingu. Limit kosztów wynosił 450 zł, w związku z tym do napędu użyto silniczki od mechanizmów wycieraczek samochodowych, płyty MDF, czy nawet szczebelki od łóżeczek dziecięcych i fragmenty węża ogrodowego. Co ważne, aby spełnić wymogi konkursowe, pojazd musiał poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu.
W skład zwycięskiej drużyny weszli uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 33: Ada Pleszewska, Kinga Marszałkowska, Hania Golańska, Przemek Kvapil, Julian Zdunek, Wiktor Sawaryn, Marek Kudła, oraz trenerzy Dorota Hazuka-Furgalska, Paweł Romanowski oraz Rafał Stencel.
- Jesteśmy niesamowicie dumni z osiągnięć naszych gimnazjalistów. Zdobycie nagrody za wybitną kreatywność w gronie 830 zespołów z całego świata, bo tyle brało udział w tegorocznych finałach na Iowa State Univeristy, to dla młodzieży inspiracja i wielkie wyróżnienie. Udział i zwycięstwo w takich konkursach jak Odyseja Umysłu pozytywnie wpływa na rozwój osobisty, wiarę we własne możliwości i kształtowanie osobowości młodych ludzi, co ma kluczowe znaczenie w ich dalszym życiu. Ten niezwykły sukces drużyny nie byłby możliwy bez wsparcia takich firm jak Energa – uważa Dorota Hazuka-Furgalska, trener zwycięskiej drużyny z Ośrodka DAMB.
Polska reprezentacja
W spotkaniu wzięły również udział inne pomorskie zespoły wspierane przez Grupę Energa. Jedną z nich była drużyna z Regionalnej Świetlicy w Suchym Dworze, która uplasowała się na 26 miejscu w konkursie. Drużyna miała stworzyć przedstawienie w kategorii techniczno-teatralnej, w którym postać Poławiacza stara się z Rejonu Nabrzeża złowić z dystansu trzy różne zdobycze przy użyciu odmiennej technicznej metody połowu. W tej samej kategorii wystartował zespół Laboratorium Przyszłości PRYZMAT z Gdańska, który zajął wysokie, 5. miejsce. Grupa przygotowała 8-minutowe przedstawienie oraz ruchomą makietę, która spełniła funkcję scenografii. Wśród jej części były m.in. poduszkowiec, katapulta z panelem słonecznym i system wodny, uruchamiany chipem dźwiękowym. Z kolei drużyna z V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku, która wybrała problem teatralny, zajęła 14. miejsce przygotowując przedstawienie o zwierzętach w poczekalni.
Uczestnicy Odysei Umysłu wspierani przez Grupę Energa
W tegorocznej edycji finału światowego udział wzięło 28 drużyn z Polski, z czego aż 16 pochodziło z Pomorza. Historycznie, spośród 31. zespołów Mistrzów Świata z Polski, aż 21 pochodziło z Pomorza.
Polskie zespoły odnoszą coraz większe sukcesy w konkursie Odyseja Umysłu, a tegoroczna edycja była pod tym względem wyjątkowa. W tym roku w Stanach Zjednoczonych Polacy zdobyli aż 11 najwyższych lokat (w sumie 9 medali), w tym cztery złote, trzy srebrne, dwa brązowe oraz dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność. Poza drużyną Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, nagrodę Ranatra Fusca otrzymała Anna Pawlicha z Gimnazjum nr 4 z Gdyni za stworzenie unikalnej struktury z drewna balsa.
- Tegoroczny wynik Polaków jest rekordowy w 25-letniej historii przedsięwzięcia w naszym kraju. Ustępujemy jedynie Amerykanom i Chińczykom, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Pozostaje tylko trzymać kciuki za młodzież, aby dalej rozwijała swoje umiejętności i wprowadzała je w życie – z sukcesem dla siebie, jak i dla naszego kraju - powiedział Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.
Drużyna Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska
Od kilku lat Odyseusze znad Wisły odnoszą coraz większe sukcesy w tym międzynarodowym konkursie. Drużyny z Polski 31-krotnie zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 23 razy sięgnęły po srebrne medale, 11 razy – po brązowe, 9 razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i 3 razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play.
Odyseja Umysłu
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Co roku przedstawianych jest pięć problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. Każda drużyna decyduje się na jeden. Na konkursie prezentuje swoje pomysły i dodatkowo bierze udział w zadaniu-niespodziance, którego treści nie zna do ostatniej chwili. Czas na jego rozwiązanie to jedynie kilka minut. Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią.
Polska edycja programu realizowana jest pod auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej, a jednym z partnerów Finałów Światowych Odysei Umysłu jest NASA. Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.odyseja.org
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/auto-o-samowystarczalnym-napedzie-swiatowy-sukces-pomorskich-gimnazjalistow